Na Slovensku máme Ponziho schému v novom šate!

Hra s ľuďmi, hra s citmi, hra s peniazmi a vlastne všetko, čo popiera zdravý rozum. To je to, čo som zaregistrovala posledné dni na Slovensku.

Slováci, nazvime Ponziho schému pravým menom

No zvážte, nasľubovať sa dá všetko. Už nejaký čas sa pohybujem v oblasti internetového marketingu a rada by som sa vyjadrila k marketingovej kampani Kairosu, ktorú firma všade prezentuje a ktorou zaplavuje “inzertné portály” a pofidérne “facebook stránky”.

Čo vlastne Ponziho schéma je?
————————–
Keď sa na Ponziho schému pozrieme zbližšia, veľmi často býva prirovnávaná pyramídovým hrám. Ponziho schéma je však alternatívou pyramidových systémov, pri ktorom peniaze, ktoré dostane podnikateľ od ľudí ďalej neivestuje, ale s nimi ľubovoľne hospodári ďaleko za hranicami etickosti.

Ponziho schému sme tu mali v 90.tich rokoch a vyzerá to tak, že Slováci majú pyramídové a iné schémy radi.

ponziho-schema-good-advertising-blog-guothova.jpg

Ako to bolo v minulosti s Ponziho schémami?

Ponziho schéma nedokáže fungovať bez neustále nových vkladov investorov a tak je odsúdená na zrútenie. Pozrime sa na systémy, ktoré sa nám tu poslednú dobu rozmáhajú. Žilina je momentálne mojim mestom v ktorom trávim najviac času a nedá sa vôbec prehliadnuť nový IT projekt, do ktorého máte investovať nemalé peniaze s tým, že výnos je neštandardne vysoký. Prečo si sympatizanti projektu zvolili na propagáciu práve centrum severného Slovenska si zrovna vysvetliť neviem, nakoľko sú tu aj lepšie lokality.

Marketingová analýza 1

Už samotné kariérne stupne v rámci firmy zaváňajú podľa mňa niečím, čo je ťažko za hranicou normálneho chápania. Je každého vec, ako si stanoví v rámci firmy kariérny postup. Ale z psychologického hľadiska sa pozrime na to, že Kairos používa systém zlatých mincí a keby som nevedela, načo je reklama určená myslím si že ide o nejaké “levely” v počítačovej hre. O čo vlastne ide? 11 kariérnych úrovní je pomenovaných veľmi nejednoznačne, takže nedokážete ani rozlíšiť, aký je medzi nimi obsahový rozdiel. O “rozdieloch” v jednotlivých funkciách radšej písať nebudem, pretože by mi naozaj nebolo jasné aký je medzi nimi rozdiel.

kreativny-marketingovy-blog-kampan-stoppyramidam-good-advertising-blog.jpg

Marketingová analýza 2

Sliepka sediaca na zlatých vajciach? Takýto typ marketingu zvyčajne seriózne firmy nevolia, pokiaľ nie je zrovna Veľká noc. Alebo ho aspoň nespravia natoľko lacný, že ešte aj tá sliepka sediaca na vajíčkach nedosahuje štandardnú kvalitu grafiky, ktorá sa momentálne na trhu používa. Celý obrázok pôsobí rastrovito a myslím si že profesionál to zrovna nerobil. Je to trošku pochybné na taký drahý projekt, nemyslíte?

ponziho-schema-podnikanie-zilina-bratislava-kosice-marketingblog.jpg
Slováci, áno, podnikajme ale nie s Ponziho schémou

Marketingová analýza 3

Kairos sa nás snaží presvedčiť o tom, ako vďaka nemu investujeme do Projektu budúcnosti. Ak by bol projekt taký profitabilný ako tvrdia a ich biznis zámer taký super, prečo potom sa špecializujú na krajiny východného bloku kde ekonomika ešte stále stagnuje za systémom západných krajín? Našla som domény akurát tak pre český a slovenský trh a ich doménu .com. To naozaj mi chce niekto povedať že také enormné technické vychytávky sa chodia spúšťať špeciálne na Slovensko? 🙂 Už nám tu chýbajú jedine kruhy v obilí.

Vyzerá to naozaj tak, že tento projekt je intergalaktický ako to z ich reklamy vyzerá.

Na záver vám dám tip. Pokiaľ sa niekomu rozhodnem ako podnikateľka veriť, určite si zmapujem aspoň jeho internetovú históriu a jeho sociálne siete. Projektov, v ktorých vám niekto ukazoval vysmiatých ľudí s americkými úsmevmi a ciframi.. už totiž bolo. A je toho stále dosť 🙂 

Mgr. Jana Guothova
( potrebujete marketingovú či dizajn expertku? )
about.me/janaguothova

Copyrighted Content 2016: Guothova

ponzi, ponziho, schéma, marketing, blog, história, marketing s rozumom, kairos recenzia

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s