Čože je to.. vodotlač? ( mini článoček pre deti )

Automaticky ak zbadáte slovo vodotlač, prvé čo vás napadne, že niekto tlačí.. vodu? Ale ono to tak nie je. Vodotlač je ochranná potlač obrázku, ktorá blokuje jeho zneužitie. Ak nájdete na internete fotografiu, ktorú by ste chceli použiť vo vašej školskej práci – je tu niečo, čo vám v tom bráni. Tá fotografia má totiž celkom určite niekde na svete jej autora.

Že kradnúť sa nemá, vieme predsa všetci. “Klop-klop” – zaklopala myška na dvere a spýtala sa detí, či všetci v triede vedia, že tá nová Miškova kamarátka použila obrázok z internetu. “Ale to sa predsa nemá!” – kričali deti. “Samozrejme, že nie” – odpovedala myška. U nás v triede predsa všetci vedia, že obrázky z internetu majú mať vodotlač.

Vodotlačou nazývame ochranný symbol, ktorý chráni to, čo autor – ako napríklad fotograf, či grafický dizajnér vymysleli. Vodotlač teda chráni.. myšlienku.

Tento článoček bol napísaný v detskom štýle. Objasňuje deťom, ako sa v mediálnej sfére používa symbol vodotlače a načo je takýto symbol vhodný. Deti by mali vedieť, že je tu niečo, čo chráni autora obrázku pred zneužitím jeho duševného vlastníctva a nemali by len tak používať neznáme fotografie z internetu vo svojich školských prácach.

Hľadáte mediálnu či copywriting expertku alebo potrebujete pre vaše médiá kvalitné články? Obráťe sa na mňa. Guothova. Good Advertising Blog. Copyright 2016. Tento článok je autentický.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s